Idea 3W
Odpowiedź na wyzwanie, przed którym stoi ludzkość
Dziś, kiedy świat zmaga się z katastrofalnymi w skutkach zmianami klimatu, kluczową sprawą stała się transformacja gospodarki w kierunku zeroemisyjności. Podejście to ma zmienić obecny system, w którym rozwój gospodarczy odbywa się kosztem przyszłych pokoleń i środowiska. W 2021 r. z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego powstała idea 3W. To inicjatywa będąca odpowiedzią na wyzwania, które stoją dziś przed ludzkością. I wizja przyszłości, w której – jako całe społeczeństwo – odpowiedzialnie zarządzamy zasobami i podnosimy jakość naszego życia, zużywając mniej energii i nieodnawialnych zasobów.
Idea 3W koncentruje się na trzech zasobach: wodzie, bez której nie byłoby życia; wodorze, który jest przyszłością energetyki i węglu pierwiastkowym, który pozwala projektować lżejsze i trwalsze materiały inżynieryjne. To unikalna na skalę światową koncepcja, w której łączymy kompetencje i potrzeby świata nauki, biznesu i administracji, by w oparciu o synergiczne spojrzenie na wymienione zasoby, połączyć je w spójny system społeczno-gospodarczy.
O roli idei 3W oraz o tym, skąd zainteresowanie banku tym tematem opowiadała w jednym ze swoich wystąpień Beata Daszyńska-Muzyczka, ówczesna prezes BGK:
Zainicjowanie działań wokół idei 3W jest rezultatem uważnej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Właśnie ogłosiliśmy nową strategię BGK, zgodnie z którą bank nadal będzie realizował swoją misję, określoną przez jego twórców blisko sto lat temu. Jednak dokonaliśmy w tej misji istotnej korekty i stawiamy na zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju.
Jaka jest misja inicjatywy 3W?
Istotą idei 3W jest ułatwienie przepływu informacji między przedstawicielami biznesu, nauki, administracji i konsumentami. Dzięki stworzeniu przestrzeni do współpracy, w 3W wspieramy naukowców w komercjalizacji ich wynalazków, a polskich przedsiębiorców – w efektywnym wykorzystaniu zasobów. Budujemy także kapitał społeczny oraz wzmacniamy świadomość i postawy konsumenckie, które wspierają rozwój sektora 3W. Wszystko po to, by znaleźć skuteczne sposoby na takie połączenie technologii z obszaru wody, wodoru i węgla pierwiastkowego, które zapewni lepszą przyszłość kolejnym pokoleniom.
Jak powstawał ekosystem 3W?
Do inicjatywy 3W Bank Gospodarstwa Krajowego zaprosił przedstawicieli wielu środowisk: świata nauki, biznesu i administracji.
Jednym z zadań stojących przed nami jest budowanie mostów między tymi środowiskami. Chcemy łączyć naukę z biznesem i wypracowywać z przedsiębiorcami wspólne know-how związane z wykorzystaniem wodoru, wody i nieenergetycznym zastosowaniem pierwiastka węgla, a co za tym idzie budować niezależną i silną pozycję gospodarczą naszego kraju.
Powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, ówczesna prezes BGK i inicjatorka idei 3W.
W pierwszym roku istnienia 3W podpisaliśmy 12 listów intencyjnych z polskimi firmami i organizacjami, działającymi w obszarze interesujących nas zasobów.
W Banku Gospodarstwa Krajowego dostrzegliśmy, jaki potencjał tkwi w trzech kluczowych zasobach: wodzie, wodorze i węglu. Zaczęliśmy od konsolidowania środowiska i docierania do potencjalnych interesariuszy z wiadomością, że jesteśmy gotowi – mówiąc obrazowo – do otwarcia parasola nad projektami z obszaru 3W. Z przedstawicielami biznesu wspólne cele przypieczętowaliśmy właśnie podpisaniem listów intencyjnych.
Powiedział wtedy Adam Żelezik, ówczesny dyrektor Departamentu 3W w BGK.
Dzisiaj, po ponad dwóch latach istnienia projektu, idea 3W stanowi kompleksowy system, na który składa się ponad 120 firm i instytucji ze świata biznesu (w tym Toyota Central Europe – jeden z pierwszych producentów seryjnych samochodów na wodór), 35 jednostek naukowych (w tym Sieć Badawcza Łukasiewicz), eksperci i inni członkowie zaangażowanej społeczności zrzeszonej wokół projektu. W sieci 3W powstają partnerstwa i współprace, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i strategicznym, co przyczynia się do rozwoju nowoczesnych technologii 3W i promuje polską myśl technologiczną za granicą.
Powołanie ICI 3W – nauka wspiera biznes a biznes naukę.
W maju 2022 r. BGK podpisał porozumienie z Siecią Badawczą Łukasiewicz, Politechniką Poznańską i dziesięcioma innymi czołowymi, polskimi uczelniami. Na jego mocy powołano Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W (ICI 3W). W czerwcu tego samego roku powstały natomiast cztery grupy robocze, w których współdziałają przedstawiciele należących do Centrum uczelni. Grupy energetyczna, środowiskowa i logistyczna koncentrują się na wykorzystaniu synergii wody, wodoru i węgla, zaś grupa legislacyjna pracuje nad przygotowaniem rozwiązań prawnych, odpowiadających na potrzeby świata 3W.
Do zadań Centrum należy popularyzacja idei 3W w świecie nauki oraz wsparcie naukowców w komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań z obszaru wody, wodoru i węgla, a w szczególności tych, które wykorzystują połączenie tych trzech zasobów.
Zyskujemy na tym, że możemy bardzo blisko współpracować z różnymi jednostkami naukowymi. Może wydawać się oczywiste, że dwa instytuty czy katedry ze sobą współdziałają, natomiast w praktyce jest dużo do zrobienia. Wartością jest zdolność do zbudowania konsorcjum i impuls, którym jest ICI 3W, do tworzenia wspólnych zespołów.
Zauważył Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W było ważnym krokiem w kierunku realizacji założeń idei 3W i elementem wizji transformacji polskiej gospodarki, która dzięki temu stanie się bardziej konkurencyjna i innowacyjna. Dziś ICI 3W tworzy już 35 podmiotów naukowych z całej Polski. Ich przedstawiciele przygotowują założenia dotyczące systemu certyfikacji wodoru, który nie tylko potwierdzi jego pochodzenie, ale także umożliwi monitorowanie procesu produkcji pod kątem emisji gazów cieplarnianych. To istotny krok na drodze do bezpiecznej i czystej energii oraz kluczowy etap w procesie wodoryzacji polskiej gospodarki.
Popularyzacja idei 3W – Kongres 3W i inne spotkania branżowe.
Na mapie ważnych wydarzeń, które popularyzują opisywaną inicjatywę BGK znajduje się Kongres 3W. Stanowi on miejsce do dyskusji o możliwościach, jakie dają innowacyjne technologie, do rozwoju relacji biznesowych i nawiązywania partnerstw.
W 2023 r. wydarzenie to odbyło się już po raz trzeci i było największym w Polsce i tej części Europy spotkaniem ekspertów, zajmujących się technologiami z obszaru wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Przez dwa dni, w sześciu salach miało okazję wymienić się tu myślami ponad 1500 osób, w tym ponad 150 prelegentów z Polski i ze świata oraz około 130 akredytowanych dziennikarzy.
Gościem specjalnym tegorocznego kongresu był wybitny fizyk i futurolog, dr Michio Kaku, który podczas swojego inspirującego wystąpienia pt. „Nowe możliwości dla biznesu i społeczeństwa” zwrócił uwagę na ogrom i tempo zmian, jakie obecnie zachodzą w świecie.
„Wchodzimy w czwartą rewolucję przemysłową – czyli erę sztucznej inteligencji. Odkrywamy też sekrety ludzkiego DNA i węgla, który już niedługo będzie podstawą wielu nowoczesnych rozwiązań i technologii. Nasze dzieci będą natomiast świadkami piątej rewolucji przemysłowej, związanej z wykorzystywaniem wodoru, np. w elektrowniach fuzyjnych” – zaznaczył Michio Kaku.
III Kongres 3W był również okazją do rozmów na temat zaawansowanych technologii. O szansach i ryzykach związanych ze sztuczną inteligencją oraz o jej wpływie na pracę i przyszłość opowiedział prof. Andrzej Dragan. Podczas wydarzenia premierę miał też kolejny – trzeci już – raport 3W pt. „Świat 3W. Rzeczywistość i przyszłość”. Publikację opracowały organizacje zaangażowane w tworzenie technologii z obszarów wody, wodoru i węgla pierwiastkowego.
Jako inicjator idei 3W, przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego byli też obecni na największych i najważniejszych wydarzeniach branżowych w Polsce, a mowa tu m.in. o: Impact, POLECO, H2Poland, TOGETAIR, Local Trends, Forum G2. BGK uczestniczył również w World Water Week w Sztokholmie, gdzie do prowadzonego przez siebie panelu zaprosił firmy ze świata 3W i umożliwił im prezentację swoich technologii przed międzynarodowym audytorium. Bank angażował się również w ważne dla lokalnych społeczności projekty, np. razem z firmą Ścieki Polskie zorganizował pierwsze w kraju badanie stanu zaawansowania technologicznego stacji zlewnych.
Edukacja w duchu 3W
Do misji idei 3W należy budowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. W tym zakresie BGK działa wielotorowo. Animacje edukacyjne, warsztaty, eksperymenty naukowe, ogólnopolskie konkursy na najlepsze prace dyplomowe to tylko część z działań, w które w ciągu ostatnich dwóch lat zaangażowany był bankowy zespół 3W. Co więcej, regularne spotkania ze studentami, promocja młodych talentów, zgłoszenia na staże i praktyki w firmach 3W pokazują, jak bardzo młodzi ludzie interesują się tym sektorem gospodarki.
W roku akademickim 2023/2024 wystartowało Studenckie Koło Naukowe 3W. Jest to pierwsze w Polsce międzyuczelniane koło dla wizjonerów i pasjonatów nowoczesnych technologii z obszaru wody, wodoru i węgla. Przy wsparciu partnerów 3W studenci wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, poszerzają horyzonty i rozwijają innowacyjne projekty zarówno w kraju, jak i za granicą.
Platforma 3W to pierwsza tego typu przestrzeń internetowa w Polsce, która w realny sposób łączy biznes, naukę i sektor publiczny. Miejsce to otwiera zupełnie nowe możliwości współpracy, realizacji i komercjalizacji projektów – w nowatorskich formatach technologicznych i biznesowych, przy jednoczesnym wsparciu świata nauki. Zarejestrowani użytkownicy poprzez platformę mają stały dostęp do raportów, opracowań, analiz, artykułów specjalistycznych, opiniotwórczych i badawczych, a przede wszystkim do ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W.
Programy dotacyjne dla działań z obszaru 3W
Oprócz stworzenia sieci wymiany doświadczeń i budowania partnerstwa, zadaniem BGK jest także wypełnianie luk, tworzenie nowych instrumentów finansowych i instrumentów wsparcia. Dlatego bankowy zespół 3W będzie nie tylko pomagać w finansowaniu projektów, ale też udzielać wsparcia polegającego na poszukiwaniu inwestorów, ochronie własności intelektualnej czy pomocy w procesie komercjalizacji. Chcemy także, aby programy wsparcia funkcjonujące już w BGK ze szczególną przychylnością odnosiły się do projektów z obszaru 3W.
Plany na przyszłość
Inicjatywa 3W to nie tylko projekt, ale także styl życia. Po dwóch latach od jej powstania BGK nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie – cały czas budujemy mosty między światem nauki i biznesu, aby zapewnić zrównoważoną przyszłość kolejnych pokoleń. Kontynuujemy współpracę ze światem administracji i z samorządami terytorialnymi. Na bieżąco podejmujemy też działania edukacyjne, aby zwiększać świadomość społeczeństwa o tym, jak ważna jest idea 3W.