3. sezon podcastu „Halo, tu bank!”
Wróć do listy

3. sezon podcastu „Halo, tu bank!”

Wyjątkowy, bo historyczny, sezon bankowych podcastów

Zapraszamy do wysłuchania trzeciego sezonu podcastu „Halo, tu bank”! Ten wyjątkowy sezon poświęciliśmy historii naszego stuletniego już banku. #HistoriaPrzyszłości

„Czym jest historia? Echem przeszłości odbitym przez przyszłość. Odblaskiem przyszłości rzuconym w przeszłość” powiedział Victor Hugo.

W tym sezonie w rolę prowadzącego wcielił się sam Radosław Milczarski, ekspert ds. promocji historii BGK, który historię naszego banku zna jak nikt inny. Do każdego odcinka zaprosiliśmy znakomitych gości – historyków, badaczkę architektury modernistycznej i współczesnej, popularyzatora i tropiciela historii, a nawet ekonomistę z Banku Światowego!

Podcast jest dostępny na naszym kanale YouTube, Spotify oraz popularnych platformach streamingowych.

Posłuchaj nas na:

◼  YouTube

◼  Spotify

A co w pierwszym odcinku pt. „Gospodarka II RP – jak zbudować Państwo od nowa”?

Jak wyglądała 2 RP? Przed jakimi wyzwaniami gospodarczymi stał ówczesny rząd? Jak państwo mogło pozyskać kapitał na odbudowę po I wojnie światowej? I jaką rolę miał w odbudowie kraju po wojnie Bank Gospodarstwa Krajowego, który powstał z trzech galicyjskich banków? Co było jego pierwszym zadaniem i kim byli ludzie, którzy wówczas w tym banku pracowali?

Gościem pierwszego odcinka jest dr hab. Cecylia Leszczyńska – historyczka gospodarki, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Sezon 3, odc. 1

A oto tematy kolejnych odcinków:

Odcinek 2. Biznes z historią – po co firmom jubileusze?

Historia biznesu – czy to nowy trend? Czym dla firm może być ich własna historia i jaka nauka z niej płynie? Dlaczego tak chętnie obchodzimy jubileusze? Jaki jest w ogóle początek tej tradycji? Co historia może zbudować dla przyszłości, zwłaszcza w dzisiejszych czasach? Czy da się skonstruować państwo i instytucje myśląc wyłącznie o teraźniejszości?

Gość odcinka: dr hab. Tomasz Olejniczak, profesor katedry historii biznesu Akademii  Leona Koźmińskiego.

Sezon 3, odc. 2

Odcinek. 3 Jak dobrze żyć w mieście? Architektura i urbanistyka w II RP.

Jak wyglądała sytuacja mieszkaniowa Polaków przed II wojną światową? Czy znacie takie pojęcie jak „kątownictwo”? Po jakie wzorce architektoniczne, wizerunkowe sięgała niepodległa Polska? I jaki związek z mieszkalnictwem miał Bank Gospodarstwa Krajowego? Czy architektura w ogóle może zmienić społeczeństwo?

Gość odcinka: Aleksandra Kędziorek, historyczka sztuki, badaczka architektury modernistycznej i współczesnej.

Sezon 3, odc. 3

Odcinek 4 – 3 walizki pełne skarbów. Historia ratowania cennych zabytków przez BGK.

Fosa w podziemiach banku. Tajemniczy skarbiec. Walizki z bezcennymi dziełami. Brzmi intrygująco? To nie wszystko! Jakie skarby kryły się w supernowoczesnym skarbcu w podziemiach Banku Gospodarstwa Krajowego? Co przewoził specjalny pociąg ewakuacyjny, który zorganizował ówczesny prezes BGK? A czy wiesz, że straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej byłyby o wiele większe, gdyby nie jeden człowiek? Któż to taki?

Gość odcinka: Maciej Piwowarczuk, historyk, konsultant, popularyzator i tropiciel historii.

Sezon 3, odc. 4

Odcinek 5.  Historia przyszłości – rola instytucji w budowaniu silnej gospodarki.

Czy instytucje, które powstały w latach dwudziestych mają wpływ na to jak żyjemy dziś? Jaka była II Rzeczpospolita? A czy wiesz, że jej intencją było stworzenie bardziej otwartego, egalitarnego, inkluzywnego społeczeństwa? Czy to się udało? Czy o powodzeniu narodów może decydować bank? Jaka była idea założenia BGK i czy możliwe jest, żeby bank nie był „chciwy zysku”? I najważniejsze, czy z historii wyciągnęliśmy wnioski? Jaka przyszłość nas czeka?

Gość odcinka: dr hab. Marcin Piątkowski – ekonomista pracujący w Banku Światowym, autor książki „Europejski lider wzrostu”

Zapraszamy także na nasze profile w mediach społecznościowych i dołączenia do rozmowy o historii BGK.

◼  FACEBOOK: /halo.tu.bank

◼  INSTAGRAM: /halotubank

◼  LINKEDIN: / bank-gospodarstwa-krajowego 

◼  Twitter/X: / bgk_pl  

Słuchajcie i udostępniajcie podcast swoim znajomym ❤

4299